Sekretne życie mikroorganizmów glebowych – krótka opowieść z morałem


Mikroorganizmy glebowe to mikroskopijne stworzenia, które zamieszkują glebę. W garści ziemi uprawnej jest ich więcej niż ludzi na planecie. Są to najstarsze organizmy na świecie, mają 38 miliardów lat. Nie mają skomplikowanej budowy, najczęściej są to jednokomórkowce, a ich funkcje życiowe często sprowadzają się do pobierania pokarmu, rozmnażania się i wydalania. Przy okazji produkują elementy odżywcze potrzebne roślinom do prawidłowego rozwoju, co się dobrze składa, bo dzięki temu możemy je przetwarzać na pożywienie oraz inne produkty. Tak wygląda ten proces, w dużym uproszczeniu…

W glebie zachodzi zresztą bardzo dużo różnych skomplikowanych procesów, a patrząc z większego dystansu widać jak różne elementy krajobrazu wzajemnie na siebie wpływają – flora na faunę, fauna na elementy nieożywione, minerały na florę, i tak dalej…

To elementy podręczników dla czwartoklasistów szkoły podstawowej. Dzieci uczą się o tym jak ważna jest równowaga pomiędzy elementami środowiska. Prawda o mikroorganizmach glebowych wydaje się jednak jakby… nieistotna, gdyby spojrzeć z punktu widzenia masowej produkcji rolnej.

W przemyśle niepodzielnie królują nawozy mineralne

których zadaniem jest dostarczenie roślinie potrzebnych składników mineralnych. Musimy jednak pamiętać, że celem masowej produkcji roślin jest wytworzenie ich jak największej ilości, jak najszybciej i/lub jak najtaniej. Tymczasem, gleba to system różnych delikatnych i złożonych zależności, trudno więc liczyć na to, że można coś dodać lub czegoś odjąć bez wpływu na całość. I tak zatem, nasze dzieci uczą się w szkole także o tym, że działalność człowieka jest często nieodpowiedzialna, szkodliwa dla naszej jedynej planety.

Od czasów rewolucji w nawożeniu, około połowy XIX wieku, coraz większe obszary gleb na świecie zostało wyjałowionych przez działalność człowieka. Wielu próbowało zmierzyć się z wyzwaniem poszukiwania środka, który będzie tak skuteczny jak nawozy mineralne, ale jednocześnie bezpieczny.

sekretne_zycie_ilu1-01

Zwrot w stronę organizmów glebowych

nastąpił już prawie 30 lat temu za sprawą japońskiego profesora Teuro Higa i jego technologii wytwarzania mieszanki, którą nazwał Efektywne Mikroorganizmy. W skład tego produktu wchodzi ponad 80 szczepów różnych mikroorganizmów. Stosowanie EM’ów ma zwolenników, bo zwraca nas ku naturze, co jest coraz ważniejsze w tych czasach. Metoda nie należy jednak do najłatwiejszych. Żywy składnik mieszanki wymaga specjalnych warunków.  Aby mieć pewność, że będą działać, należy sprawdzić czy żyją czyli np. pod mikroskopem. 

Producent nawozu holistycznego Happy Green stawia kolejny krok

w przełomie jaki postępuje w rolnictwie ekologicznym. Odżywiamy i pomnażamy mikroorganizmy, które żyją w lokalnym ekosystemie, także są w przeciwieństwie do tych z mieszanki profesora Higa dostosowane do lokalnych warunków. Są one po prostu bardziej chętne do rozmnażania się, a przez to że robi ich się więcej, mają większą siłę działania – produkowania substancji odżywczych dla roślin. *

Działanie na mikroorganizmy glebowe to jedno działanie Happy Green. Środek działa także jako stymulator wzrostu dla roślin, sprawiając że roślina zwiększa swoje aktywności życiowe, z pobieraniem wody na czele. Dostaje nagle głodu na to wszystko czego coraz więcej w glebie, wypuszcza o wiele więcej korzeni. Skutkiem czego, roślina rośnie o niebo lepiej niż te niepodlewane wodą z Happy Green, a jej plony są piękniejsze i zdrowsze, ma silniejsze korzenie.

Morał z opowieści?

Racjonalne wykorzystanie zasobów natury jest dziś możliwe, dzięki min. mikroorganizmom glebowym. Bez gwałtownej ingerencji w środowisko, a wręcz przeciwnie – w całkowitej zgodzie z naturą, żyjąc swoim własnym mikrożyciem, wykonują one swoje mikroobowiązki, aby w skali makro – ludzie, zwierzęta i rośliny mogli żyć zdrowo i szczęśliwie na planecie Ziemia. Dbajmy o nie, stosując nawóz holistyczny, a odwdzięczą się na tej trudnej do wspaniałego celu jakim jest skuteczne nawożenie spełniające wymagania stawiane dla rolnictwa zrównoważonego.

traida_aktywnosci_nawoz_holistyczny

Wypróbuj nawóz holistyczny dla swoich roślin domowych, balkonowych, ogrodowych i działkowych – kup go w naszym sklepie internetowym.

 

* Aby przekonać się o tym, bez konieczności użycia skomplikowanych metod, wystarczy zrobić prostą próbę polową i policzyć średnią ilość dżdżownic w glebie nawożonej i nienawożonej.

UWAGA:
Happy Green w roku 2015 został zarejestrowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach jako nawóz organiczny dopuszczony do upraw ekologicznych. Happy Green służy do zastosowań profesjonalnych, na dużych areałach uprawnych.
Ten sam środek będący efektem 25 lat doświadczeń niemieckich biologów jest dostępny także w mniejszym stężeniu, do zastosowań hobbystycznych i dostępny jest pod nazwą Happy Garden.

Podziel się z innymi